Jämedateraline sool

Jämedateraline sool

Kivisool

Kivisool e. jämedateraline sool – kaevandatakse leiukohtadest, mis on kujunenud ammustel geoloogilistel ajajärkudel mere taandumise tagajärjel. Kivisoolas leidub samu lisandeid, mida sisaldab kaevandatav soolalade.

Kaevandamine

Sageli pumbatakse läbi spetsiaalsete puuraukude kaevanduskäikudesse vett, et kivisoolaladestusi lahustada. Seejärel pumbatakse soolvesi välja ja töödeldakse vedeliku aurustumiseni. Selline sool ühtlase puhastusastmega, kvaliteetne, kõrge NaCl sisaldusega.

Teine tehinika on kaevandamine ja rafineerimine (puhastamine). Üldjuhul saadetakse sool tehasest välja lahtiselt kas vaguni- või laevakoormatena. Vajadusel sool peenestatakse, sõelutakse ja pakendatakse. Jämesoola tooraine ja tootmine on suhteliselt odavad (eriti madala tööjõu maksumusega piirkondades) ning seetõttu on ka selle soola hind suhteliselt odav.

Kvaliteet

Tootmisel jämesoola ei puhastata või kui, siis vaid mehaanilisel teel. Seetõttu leidub jämesoolas samu lisandeid (nii kasulikke kui ka kahjulikke), mis sisalduvad konkreetses kaevandatavas soolalademes. Kuna soola koostis erinevates soolalademe osades võib olla üsna erinev, on peaaegu võimatu saada ühtlase puhtusega ja/või ühtlaselt väga puhast jämesoola.

Suuri kristalle kasutatakse alusena karploomade ja austrite serveerimisel, samuti jää temperatuuri säilitamisel jäähoidlates.

Spetsifikatsioon: